5.2 °C
24. 4. 2024
  1. Úvod
  2. /
  3. Uncategorized
  4. /
  5. Česko ve stavu nouze:…

Česko ve stavu nouze: omezuje pohyb osob, restaurace a akce nad 30 lidí

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email
12. března 2020  5:55,  aktualizováno  14:50
Vláda vyhlásila kvůli šíření koronaviru nouzový stav. Od čtvrtka 14 hodin a na třicet dnů, na delší dobu by to musela udělat Sněmovna. Zakázala vstup do Česka cizincům z 13 rizikových zemí a cestu Čechům do nich i přítomnost lidí v provozovnách stravovacích služeb od 20 hodin do šesté hodiny ranní. „Jde o zdraví lidí, kteří musí být odpovědní,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Stravovací zařízení budou zavřená také ve velkých nákupních centrech. Lidé také nebudou moci do veškerých zábavních zařízení, do posiloven, solárií, provozoven wellness služeb, na sportoviště či koupališť.

Od pátku také vláda zakázala divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční akce, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob.

Doposud podobná restrikce platila pro akce s účastí nad sto osob, o čemž po jednání Bezpečnostní rada státy v úterý rozhodly ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na stejném jednání rady padlo i rozhodnutí o zavření škol.

Nynější změna patrně naruší sportovní utkání i bez diváků, protože počet účastníků na nich – sportovců a obsluhy – přesahuje 30 osob. Například fotbalová liga už od víkendu hrát patrně nemůže.

Na hranicích s Německem a Rakouskem budou kontroly

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček zavede od páteční půlnoci hraniční kontroly na hranicích a Německem. Navrhne vládě také vyhlášení nouzového stavu. Vyloučil stejně jako premiér Andrej Babiš, že bude na Prahu uvalena karanténa, i to, že vláda zavře obchody.

Situace kolem koronaviru se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nevyvíjí úplně dobře. Je třeba podle něj reagovat rychle a razantně hned na začátku.

„V rámci své kompetence rozhodnu o zavedení hraničních kontrol, to znamená, že na hranicích s Německem a Rakouskem nebude možné překračovat hranici mimo stanovené hraniční přechody, kterých je zatím jedenáct,“ řekl Hamáček.

„Úplné uzavření hranic by znamenalo, že bychom měli problém s návratem našich občanů, to nikdo nechce,“ řekl iDNES.cz Hamáček. „Samozřejmě můžeme se bavit o režimu pro cizince. Z mého pohledu, pokud zavedeme hraniční kontroly a bude možné překračovat hranice pouze na vybraných hraničních přechodech, kde bude probíhat kontrola, tak to je režim dostatečný. Současně to pravděpodobně bude znamenat omezení vlakové a autobusové dopravy,“ řekl ministr vnitra.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula přitom ve středu večer v ČT řekl, že pokud by šíření viru nadále pokračovalo rychlým tempem, je namístě uvažovat o omezení pohybu lidí ve veřejném prostoru.

„Jsme poměrně malá země. Když bude případů hodně a budou se šířit, zavřeme hranice. K tomu v nějaké etapě dojde v řadě evropských zemí a mělo by se to koordinovat v rámci Schengenu,“ řekl Prymula v České televizi.

„Na dnešní mimořádné jednání vlády jsme pozvali ředitele Státního zdravotního úřadu a ředitele hygienických stanic Prahy, Středočeského kraj a Ústeckého kraje, kde je největší výskyt,“ napsal na ve čtvrtek ráno na Twitteru premiér Andrej Babiš. Později vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou.

Hamáček marně žádá, aby premiér svolal Ústřední krizový štáb

Hamáček také řekl, že pokud má Česko pokračovat v krizovém režimu, tak musí být aktivován Ústřední krizový štáb, o čemž musí rozhodnout premiér. „Předsedou Ústředního krizového štábu by byl ministr vnitra,“ řekl Hamáček.

Babišovi svolání štábu opakovaně navrhl, ale premiér Ústřední krízový štáb stále nesvolal. Šéf ČSSD na otázku, zda hlavní důvod, práč štáb stále nebyl svolán, není to, že by klíčovou osobou byl on a nikoli premiér, odvětil: „Bez komentáře.

V Česku je 96 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, řekl po jednání vládynpremiér Babiš.

Bezpečnostní rada státu v úterý vyhlásila zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 100 lidí. Přerušena je také výuka v základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách.

Nouzový stav

Vyhlašuje ho vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, přičemž vláda jeho rozhodnutí do 24 hodin od vyhlášení schválí nebo zruší.

Vláda vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. 

Může být vyhlášen na celém území státu nebo jen někde. 

Trvat může až 30 dnů, se souhlasem Poslanecké sněmovny i déle.

Vláda například může nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech, rozhodnout o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace či rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

Nouzový stav končí uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen, pokud vláda nebo Sněmovna nerozhodnou o jeho zrušení před uplynutím této doby.